Itämeren iltarastit Lauttasaaressa | Itämeripäivä
© John Nurmisen Säätiö
© John Nurmisen Säätiö

Tapahtumat

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys, Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri

Itämeren iltarastit Lauttasaaressa

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys (Helsy) ja Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri järjestävät kaikille Itämerestä kiinnostuneille tapahtuman Itämeripäivänä.

Iltarasteilla pääset tutkimaan leviä, opettelemaan rannan lokkeja ja vesilintuja (oma kiikari mukaan), tekemään taidetta luonnossa sekä tutustumaan haitallisten vieraslajien torjuntaan. Suunnistustaitoja ei vaadita!

Luonto-Liiton Uudenmaan piiri järjestää keppariretket perheen pienimmille (alle kouluikäiset) klo 17:30 ja 18:30. Ota oma ratsu mukaan (jos et omista kepparia, voit ottaa myös muun pehmoeläimen retkikaveriksi). Lisäksi tapahtumassa voit osallistua Helsyn aktiivien ja Anarkistimarttojen kanssa rannan siivoukseen tai vain nauttia itseksesi rantaluonnosta. Luonnollisesti tapahtumassa on myös uimamahdollisuus. Rannan läheisyydestä löytyy kahvila tai voit ottaa omat eväät mukaan.

Säävaraus! Rankkasateen tai syysmyrskyn sattuessa tapahtuma perutaan.

Seuraa tarkempaa ilmoittelua Helsyn kotisivuilta.

Tapahtumapaikka on Veijarivuoren uimaranta ympäristöineen (lähin osoite: Veijarivuoren puisto, Itälahdenkatu 1a).

Aloituspaikka: Veijarivuoren uimaranta
Tapahtuma-aika: 17:30-19:30

Veijarivuoren puisto, Itälahdenkatu 1a, Helsinki
17:30 - 19:30
Helsingin luonnonsuojeluyhdistys, Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri
icon/accessibility Created with Sketch. Tapahtumaan ei ole esteetön pääsy.
icon/fee Created with Sketch. Tapahtuma on ilmainen.